SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: adammaj@majsports.pl / +48 692 688 050

MAJSPORTS » Blog » Fitness – Majsports Projekt Zdrowie

Fitness – Majsports Projekt Zdrowie

Fitness – Majsports Projekt Zdrowie

 

dzieci na trawie zabawa

Jeśli chcesz być sprawny fizycznie i zdrowy to….Bądź!

Trenuj z nami!

DSC02106DSC01831DSC02013 (1)

Aktywność fizyczna – sprawność fizyczna – wydolność fizyczna – zdrowie

Aktywność fizyczna

Według najnowszych światowych tendencji w programach masowej profilaktyki zdrowotnej podstawowe znaczenie przypisuje się aktywności fizycznej w trakcie całego życia. Zwiększenie aktywności fizycznej, a w konsekwencji sprawności i wydolności fizycznej ma wpływ na Twoje  zdrowie.

Aktywność fizyczna stanowi kluczowy i integrujący składnik zdrowego stylu życia. Jest to obciążenie fizyczne, któremu jesteś poddawany codziennie w pracy zawodowej, pracy domowej i oczywiście w czasie wolnym.

Wiesz zapewne doskonale, że ruch i ćwiczenia fizyczne są ważne, ale prawdopodobnie nie wiesz, jak bardzo.

Nie można tylko ograniczać się do utrzymywania odpowiedniej masy ciała, podnoszenia poziomu kondycji fizycznej. Znaczenie aktywności fizycznej jest dużo bardziej kompleksowe, ma ona wpływ nie tylko na Twoje ciało, ale również na Twój mózg, a nawet Twoje geny.

Aby osiągać niezwykłe efekty dla zdrowia i samopoczucia w rzeczywistości nie potrzeba dużych obciążeń treningowych. Regularne i umiarkowane ćwiczenia to już super kuracja, która zapobiega wielu chorobom na każdym etapie życia, od dziecka do późnej starości. Twoje zdrowie i zdrowie Twoich dzieci zależy od podejmowanej aktywności fizycznej. Bez odpowiedniej aktywności fizycznej niemożliwa jest jakakolwiek strategia zdrowia. Aktywność ruchowa w wieku rozwojowym stanowi naturalny mechanizm stymulujący wszelkie procesy w organizmie, a ograniczenie aktywności fizycznej może zaburzyć rozwój i wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia dzieci i młodzieży. Dla dorosłych aktywność fizyczna jest głównie środkiem profilaktycznym, dla osób starszych jest szansą na odsunięcie starczego niedołęstwa.

Sprawność fizyczna

Można zatem powiedzieć, że osiągnięcie odpowiedniej sprawności fizycznej służy różnym celom życia: osiągnięciom w aktywności fizycznej, wydolności w codziennym życiu, wydajności pracy, zdrowiu psychicznemu i unikaniu chorób. Cały czas pamiętam słowa profesora Józefa Drabika, promotora mojej pracy doktorskiej, który często podkreślał ,że sprawność fizyczna nie jest nam dana raz na zawsze  i wszystkim w równym stopniu. Trzeba o nią zabiegać i kształtować tak, by służyła nam jak najdłużej. Profesor nadmieniał, że jest to zdolność do odpowiedniego i skutecznego zachowania się ruchowego w różnych sytuacjach życiowych.

Wydolność fizyczna

Częścią omawianej sprawności fizycznej jest wydolność fizyczna, która współdecyduje o efektywnym funkcjonowaniu ustroju w każdej sytuacji wysiłkowej – w pracy zawodowej, w sporcie, rekreacji i na co dzień.

Ma ona niezaprzeczalny wpływ na jakość życia i dlatego należy przytoczyć jedną z definicji wydolności fizycznej:

Wydolność fizyczna  to zdolność do wykonywania pracy fizycznej w określonych warunkach środowiskowych, która wymaga wysiłku dużych grup mięśniowych, angażująca w dużym stopniu układ krążenia i oddychania (Wojcieszak 1971, w Drabik 1997).

Osoby bardziej wydolne fizycznie mają mniejsze ryzyko chorób układu krążenia, to m.in. niższe ciśnienie tętnicze krwi, niższe stężenie lipidów, wyższa pojemność życiowa płuc, niższa częstość skurczów serca w spoczynku i podczas pracy.

Majsports Projekt Zdrowie

W bardzo szybkim tempie wzrasta zainteresowanie i zapotrzebowanie na programy i projekty związane z dbaniem i kształtowaniem sprawności i wydolności fizycznej, stosowaniem diety. Te coraz powszechniejsze zachowania to często jest już styl życia.

Dlatego celem naszego Majsports Projekt Zdrowie jest taki model treningowy, który ma za zadanie  wypracowanie optymalnej mieszanki sprawnościowej, zawierającej takie zdolności motoryczne jak: siła, moc, szybkość, koordynacja, wytrzymałość, gibkość co będzie miało wpływ na Twoją sprawność i wydolność fizyczną, na Twój umysł (hart ducha) i w konsekwencji na Twoje zdrowie.

Nasze plany i metody treningowe oprócz wiedzy i opieki trenerskiej dają również możliwość trenowania samemu, według własnych upodobań, potrzeb i motywacji.

Chcemy by nasi podopieczni dzieci i młodzież oraz dorośli byli dla siebie zwycięzcami, by świadomie dążyli do sukcesów i budowy swojej psychiki i charakteru, do dbania o swoje zdrowie.

DSC01768DSC01881cross trening (2)

Dla nas prawdziwe znaczenie ma, jaka jest Ci potrzebna sprawność w uprawianej przez ciebie dyscyplinie, zawodzie, czy potrzeby życia codziennego. Szykujesz się do triathlonu, biegów ulicznych i przełajowych, wyprawy na narty, a może jeździsz rowerem po górskich szlakach, uprawiasz nordic walking, chcesz popływać na desce, trenować kitesurfing, a może chcesz zgubić parę kilogramów, bo wybierasz się latem na plażę, by pokazać nową sylwetkę.

Ale Uwaga !!! Nie obędzie się bez regularnych ćwiczeń fizycznych. Korzystaj zatem z ćwiczeń i metod treningowych, które ukształtują Twoją sprawność i wydolność fizyczną i zaprowadzą Cię na szczyt. W drodze na szczyt pamiętaj o swoich dzieciach i wnukach, ponieważ ich aktywność fizyczna powinna być dla Ciebie również priorytetem. Jej niedostatek może być dla nich przyczyną wielu zaburzeń zarówno fizycznych jak i psychicznych.

DSC02227cross trening2judo dla dorosłych

W ramach Majsports Projekt Zdrowie oferujemy:

- zajęcia ogólnorozwojowe z elementami judo dla najmłodszych „Mini Judo”

- judo dla dzieci i młodzieży,

- judo dla dorosłych,

- cross trening,

- zajęcia siłowe,

- aerobik z elementami pilatesu, jogi i ćwiczeń wzmacniających kręgosłup.

- outdoor training,

- zespołowe gry sportowe,

- spinning i ćwiczenia na ergometrze wioślarskim (w przygotowaniu)

Wszystkie zajęcia prowadzone są w grupach oraz indywidualnie (trener personalny) jak również mix zajęć indywidualnych i grupowych w zależności od potrzeb ćwiczącego.

DSC02054DSC02129IMG_7274

Oto lista korzyści jakie płyną z podejmowania aktywności fizycznej, tj. po prostu zażywania ruchu:

Korzyści prozdrowotne

- korzystny wpływ na układ ruchowy, krwionośny i oddechowy,

- pozytywny wpływ na mięśnie szkieletowe, szybszy przyrost masy mięśniowej

- zmniejszenie ryzyka zawału serca dzięki rozrostowi sieci naczyń wieńcowych,

- wzrost objętości naczyń krwionośnych i mocy serca,

- usprawnienie przebiegu procesów metabolicznych,

- zwiększenie pojemności płuc,

- obniżenie ryzyka wystąpienia miażdżycy, cukrzycy, ciśnienia krwi,

- zmniejszenie zagrożenia zapadalności na wiele powszechnych form nowotworów, m.in. piersi i jelita grubego,

- ochrona kości i stawów przed kontuzją, zapobieganie osteoporozie, zwiększenie ilości masy kostnej,

- wzmocnienie kręgosłupa dzięki wzmocnieniu mięśni posturalnych (mm. grzbietu, brzucha i pośladkowych),

- poprawa jakości cery.

  Korzyści fizyczne

- redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej,

- zwiększenie siły mięśni, przyrost masy mięśniowej,

- poprawa wytrzymałości czyli wydłużenie czasu podejmowanego wysiłku,

- poprawa koordynacji ruchowej,  m.in. równowagi, orientacji czasowo – przestrzennej, szybkości reakcji

Korzyści psychiczne

- poprawa samopoczucia, niwelowanie stresu, odskocznia od codziennych problemów,

- poczucie spełnienia, szczęścia, więcej energii do działania,

- wyższa samoocena i motywacja do działania,

- lepsza koncentracja i pamięć,

- zapobieganie depresji i zmniejszenie uczucia niepokoju, zmniejszenie zagrożenia demencją,

- rozwój życia towarzyskiego.

_Zdjęcie Charzykowy DSC3159

 

Popraw jakość i długość życia, swojego i Twoich bliskich.

Zapraszamy – Najlepszy czas na działanie jest teraz.

dr Adam Maj (6 dan)

Drabik, J.(1997). Aktywność, sprawność i wydolność fizyczna jako miernik zdrowia człowieka. AWF Gdańsk