SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: adammaj@majsports.pl / +48 692 688 050

MAJSPORTS » Blog » Judo – kontrola treningu w przygotowaniach do IO Tokyo 2020

Judo – kontrola treningu w przygotowaniach do IO Tokyo 2020

„Sposób, w jaki trenujesz jest sposobem, w jaki reagujesz w rzeczywistych sytuacjach”

Judo – kontrola treningu w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich Tokyo 2020.

Współczesny sport, a szczególnie sport olimpijski wymaga precyzyjnego, naukowego kierowania, opartego na uwzględnianiu wskaźników przygotowania sprawnościowego, technicznego, taktycznego i psychicznego, stanu zdrowia zawodniczek i zawodników, charakteru obciążeń treningowych i startowych, składu ciała oraz wielu innych parametrów.

Reprezentacja judoczek i judoków uczestniczyła w ostatnich dniach w badaniach diagnostycznych w Instytucie Sportu przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy oraz  kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich Tokyo 2020. Do rozpoczęcia Igrzysk zostało, aż i tylko 848 dni. Przebywając w tych dniach w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym uświadomiłem sobie, że minęło już 30 lat od momentu, kiedy byłem pierwszy raz diagnozowany jako zawodnik, a teraz obserwuję badania naszych czołowych zawodniczek i zawodników. Z tego miejsca należą się wielkie podziękowania dla profesjonalnego i  jak zawsze życzliwego zespołu badawczego.

 

IS 2IS 8IS7

Wyniki kontroli pozwalają optymalizować trening judoków głównie poprzez indywidualizację  obciążeń treningowych i startowych, racjonalne kompensowanie środków treningowych, wybiórcze podejście do przygotowania technicznego i taktycznego.

Kontrola jest zatem integralną częścią procesu treningowego i powinna dawać możliwie najwięcej informacji przy minimalnej ingerencji w organizm zawodnika oraz w sam proces treningowy. Trzeba wyraźnie podkreślić, że prawidłowe kierowanie procesem treningu możliwe jest tylko z zachowaniem obiektywnej oceny stanu wytrenowania. Zależy od obiektywności i dokładności zebranych przez trenera informacji o zawodniczce czy zawodniku oraz o samym treningu.

IS32IS33IS4

W procesie kompleksowej kontroli dokonuje się:

- oceny stanu funkcji ustroju zawodniczki, zawodnika w danym momencie,

- porównania wyników badań z wcześniejszymi, uzyskanymi u tego samego zawodnika na poprzednich etapach przygotowania, czy w innych dniach cyklu,

- zestawienie wyników badań danego zawodnika z analogicznymi wskaźnikami innych zawodników, tej samej kategorii wagowej, o podobnym lub wyższym poziomie wyników. Trzeba tu też wykorzystywać modelowe charakterystyki czołowych zawodników (tzw. model mistrza).

Rodzaj i wielkość stosowanych obciążeń treningowych stymulują rozmaite procesy adaptacyjne zachodzące w organizmie, co znajduje odbicie we wskaźnikach wielu podstawowych funkcji. Dlatego też jednym z podstawowych zagadnień jest stosowana w judo kontrola stanu funkcjonalnego zawodniczek i zawodników jako efektu treningu.

Daria Pogorzelec zdjęcie z ISIS37IS 2017

Wielu z nas trenerów doskonale zdaje sobie sprawę z kompleksowości kontroli procesu treningowego od bieżącej, przez operacyjną do kumulatywnego efektu treningowego, czyli kontroli okresowej. Celowość takiej kontroli jest oczywista, ponieważ tylko tak możemy dokonać oceny wszystkich trzech stanów funkcjonalnych zawodnika. W czasie takiej kontroli można zebrać wielką liczbę wskaźników charakteryzujących reakcje i przebieg procesów adaptacyjnych będących następstwem działalności treningowej i startowej.

W całym systemie zbierania informacji i kontroli treningu judo, a szczególnie w przygotowaniach do rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie, ogromną rolę odgrywać musi ocena tzw. efektów bezpośrednich i kontrola bieżąca. Działanie te muszą się odbywać w naturalnych warunkach treningu, na macie, w siłowni, na bieżni itp. Muszą być integralnie wplecione w sam tok treningu, kontrolując i oceniając konkretne jego składowe, a jednocześnie nie mogą zakłócać przebiegu treningu i przeszkadzać zawodnikowi. Zbierane informacje muszą być czytelne i jednoznaczne, do bezpośredniego zastosowania przez trenera, także do natychmiastowej korekty obciążenia, nawet w tej samej lub następnej jednostce treningowej. W zależności od celu kontroli procesu treningowego dobiera się także metodę opracowywania danych. Normą stały się programy komputerowe i metody statystyczne.

kosoto gariIMG_7274DSC02054

Jednym z najważniejszych zagadnień podnoszącym skuteczność przygotowania zawodniczek i zawodników jest kontrola poziomu wyszkolenia technicznego i taktycznego. Do takiej kontroli dysponujemy narzędziami – wskaźnikami przygotowania techniczno-taktycznego), dzięki którym możemy optymalizować całość procesu szkolenia i jego poszczególne fazy – poszukując również najlepszych rozwiązań indywidualnych (Adam M., 2012)∗.

Osiągniecie mistrzostwa – zdobycie medalu mistrzostw świata, Igrzysk Olimpijskich – to strefa dla judoków kompletnych. Umiejętności techniczne i taktyczne muszą być na najwyższym poziomie. Podparte znakomitym poziomem zdolności motorycznych oraz niesamowitą odpornością psychiczną. Kwalifikacje olimpijskie w judo to ciężka droga. Mogą ją pokonać tylko najbardziej utalentowane zawodniczki i zawodnicy. Muszą być zdeterminowani do ciężkiej, ale i rozumnej pracy, a może powiem więcej, muszą mieć obsesję na punkcie judo, doskonalenia się w technice i taktyce, w podnoszeniu poziomu sprawności fizycznej, korzystania z odnowy biologicznej i adekwatnego odżywiania.

Wierzę, że Polacy należą do jednych z najbardziej utalentowanych narodów świata w sportach walki, przecież w historii polskiego judo są najwybitniejsi judocy świata.

Zawodniku!!! Jeżeli chcesz spełnić swoje marzenia musisz podjąć ryzyko. Musisz mieć ogromną motywację i pewność siebie w urzeczywistnianiu swojej wizji. Pamiętaj, że masz tylko jedną szansę na realizację swoich marzeń sportowych. Masz jedno życie, jedną szansę, by ruszyć w drogę i sięgnąć po medal olimpijski. Oczywiście gwarancji nie ma, ale jeżeli to Twoja pasja, to droga szykuje się wspaniała. Otocz się pozytywnymi ludźmi, wojownikami i profesjonalistami, którzy również mają ogromne ambicje bycia doskonałymi.

Wracając do tematu profesjonalnej kontroli procesu treningowego w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich, do realizacji marzeń zawodnika, trenera, to tylko codzienna współpraca i wymiana informacji całego sztabu szkoleniowego, daje szansę na osiągnięcie sukcesu. Każdy w zespole jest niezmiernie ważny. Trener klubowy, który zna zawodnika prawie od „kołyski” i codzienne zmaga się z trudną i wymagającą rzeczywistością. Trener kadry, który podejmuje przeogromne wyzwanie i odpowiedzialność za osiągnięty wynik. Trener asystent „prawa ręka”, którego rola i szereg działań są olbrzymie. To oczywiście nie wyczerpuje potrzeb dotyczących ludzi, którzy muszą być zaangażowani w cały proces. Profesjonalne judo  wymaga również trenera przygotowania motorycznego, mentalnego, fizjoterapeutę, dietetyka. Najlepiej by znali specyfikę dyscypliny judo. Przy tak olbrzymiej „masie” informacji o zawodniku nieodzownym staje się ich szybka analiza, interpretacja i wdrażanie w proces treningowy. Wszyscy muszą być najlepsi w swoim fachu. Tylko otaczanie się takimi profesjonalistami na każdym szczeblu kariery zawodnika może inspirować, wspomagać proces treningowy. Wytyczenie drogi po medal olimpijski i jej zabezpieczenie to gigantyczna praca całego środowiska judo, trenerów, działaczy, sztabu szkoleniowego, Władz Polskiego Związku  Judo.

Cetniewo grodzień 20174 Cetniewo grudzień 20172Cetniewo grudzień 2017

Zawodniku! To Ty ostatecznie wychodzisz na tatami, by realizować swoje marzenia. Ty wchodzisz na „arenę” zmagań i już sam musisz podejmować decyzje. Często widzę, że na Twojej twarzy rysuje się grymas bólu, jesteś umazany potem i krwią. Walczysz dzielnie, wiesz co to jest wielki entuzjazm, poświęcenie. Poznałeś smak zwycięstwa, ale i przegranej. Podjąłeś ryzyko by spełnić swoje marzenia, a to wymaga wielkiej odwagi.

„Nie staraj się dorównywać komuś innemu, ale staraj się być lepszy do niego”

dr Adam Maj (6 dan)

∗ Adam M. (2012): Wskaźniki przygotowania techniczno-taktycznego zawodników i zawodniczek judo, jako kryterium kontroli poziomu wyszkolenia. AWFiS w Gdańsku.